Hotele w dobie pandemii

3 komentarze
18 maja 2020

1920x1080px-TV

Epidemia koronawirusa paraliżuje znaczną część gałęzi gospodarki. Jedne mogą nadal funkcjonować, jednakże w ograniczony sposób, inne podniosą się wraz ze zniesieniem restrykcji, zaś są i takie, dla których powrót na rynek będzie prawie niemożliwy.
31 marca w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii rząd wydał rozporządzenie, które wprowadziło nakaz zamknięcia hoteli i wszelkich miejsc noclegowych w naszym kraju. Przepis nie dotyczył jedynie hoteli, w których przebywały osoby w kwarantannie lub izolacji oraz personelu medycznego. Zapoczątkowało to głęboki kryzys w branży hotelowej. Z dnia na dzień, musiały zostać całkowicie zamknięte, nie mając szansy nawet na najmniejszy dochód. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku w Polsce było 12 551 obiektów hotelowych.
12 551 musiało się zamknąć.

Każdy hotel został dotknięty porażką. Zmniejszenie ilości podróży do minimum przez Polaków oraz brak turystów zagranicznych, którzy często stanowią znaczny procent gości hotelowych, spowodowały, że pomimo ogłoszonej możliwości otwarcia hoteli od dnia 4 maja, zrobiło to zaledwie ich 10%. Przewiduje się, że dopiero pod koniec maja wraz ze zniesieniem ograniczeń dotyczących zamknięcia restauracji, procent ten wzrośnie do 20-30.

W związku z powyższymi problemami, z jakimi borykają się hotelarze, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zainicjowała kampanię, której hasło reklamowe brzmi: „Drodzy Goście, tęsknimy za Wami!”. Ma ona na celu zachęcenie Polek i Polaków do rezerwacji pobytu w hotelu w nowych, bezpiecznych warunkach, zapewniając odpowiednie ich przystosowanie do obecnej sytuacji pod względem wymagań sanitarnych. Akcja ruszyła 15 maja, a hotele włączone w nią udostępniają promujący plakat i wpisy.

Wiele hoteli obawia się również zamiany destynacji na wakacje klientów zagranicznych. Hotelarze ze Śląska przyznają, że obcokrajowcy, mogą w tym roku wybrać inny, ich zdaniem bezpieczniejszy kraj zamiast Polskę.

Poniżej są wybrane przeze mnie wytyczne rekomendowane przez rząd. Niekoniecznie w każdym hotelu zostały one zaimplementowane.

1. W hotelu powinna być możliwość zakupu masek ochronnych.
2. Na terenie hotelu nie mogą przebywać niezakwaterowane osoby.
3. Nieczynne pozostają miejsca takie jak: wspólne sale zabaw dla dzieci, baseny i strefy SPA oraz dyskoteki i wszystkie miejsca, w których mogliby gromadzić się ludzie.
4. Dzienne sprzątanie pokojów jest możliwe wyłącznie na życzenie gościa.
5. Dostęp do suszarek nadmuchowych, znajdujących się w łazienkach pokojowych, może być ograniczony.
6. W hotelu powinno się znajdować pomieszczenie, w którym można by było odizolować chorą osobę w razie takiego przypadku.
7. Regularne wietrzenie wspólnych pomieszczeń.
8. Wprowadzenie nowych zasad w korzystaniu z sali konferencyjnych (dystans społeczny).

Na moim blogu znajdziesz hotele w Polsce, które właśnie teraz w większości stoją puste i czekają na Ciebie. Więc nie wahaj się i odnajdź swój wymarzony hotel na wakacje. Zabytkowy hotel w starym pałacu? A może preferujesz nowoczesny design? Polska jest piękna! Przekonaj się.

To od nas zależy, jak potoczą się losy tej branży.

Prześlij komentarz

3 odpowiedzi na “Hotele w dobie pandemii”

  1. Ola pisze:

    Świetny wpis i wspaniała akcja wspierająca polskich hotelarzy!

  2. Jakas J pisze:

    Te zakazy w dużej mierze to głupota. W hotelach ludzie są bardziej bezpieczni niż w sklepach. Podobnie jakb autorka bloga Postuluję aby otworzyć hotele !!!!

  3. Czekoladka pisze:

    Mega mi się podobał Twój wpis, czekam na więcej:)

Now is your turn to share your view ;)