Za co tak naprawdę są przyznawane gwiazdki hotelowe ?

Bez komentarza
17 sty 2017

Hospitality

Dla odmiany dzisiaj, postanowiłam wspomnieć kilka informacji dotyczących tzw. gwiazdek hotelowych.
W Polsce, można wyróżnić obiekty turystyczne takie jak hotel, motel, pensjonat, schronisko oraz dom wycieczkowy. Każdy z nich obowiązkowo musi być poddany kategoryzacji czyli przypisaniu odpowiedniej liczby gwiazdek. Czy na pewno wiemy co się pod nimi kryje? 

Czy zdarza Wam się przyjechać do hotelu, o którym marzyliście od dawna, a gdy tylko dotrzecie do celu jesteście rozczarowani? W Polsce to Marszałek Województwa porządkuje hotele do odpowiednich kategorii na podstawie ustawy o usługach turystycznych. Jednak czy warunki standardów są spełnione, sprawdzają specjaliści zajmujący się hotelarstwem.

Ciekawostką jest to, że w niektórych krajach liczba gwiazdek w ocenie różni się nieco od siebie. Czasami skala wynosi od 0 do 5 lub od 2 do 5, a w Dubaju można spotkać się nawet z siedmiogwiazdkowym hotelem.

UIMG_4ec4adf37c582
Siedmiogwiazdkowy Hotel Burj al arab

g1

Hotele, którym przydzielana jest jedna gwiazdka, nie mają wysokiego standardu. Nie posiadają rozwiniętej gamy usług dodatkowych wliczonych w cenę. Warunkiem jest wyposażenie w postaci  łóżka, szafy i szafki nocnej oraz posiadanie łazienki, która nie koniecznie musi znajdować się w pokoju.

g2

Hotele tej kategorii dodatkowo muszą posiadać telefon, telewizję oraz śniadanie wliczone w cenę. Wymiana pościeli dwa razy w tygodniu oraz pokoje zamykane na klucz to kolejne warunki, które powinny być spełnione.

g3

Hotele takie, są najczęściej spotykane w Polsce. Mają one średni poziom i zaspokajają wymagania większości gości. Pokoje są przytulne i miłe. Posiadają łazienkę, TV, telefon, klimatyzację, codzienną wymianę pościeli i ręczników oraz sprzątanie. W takim hotelu każdy znajdzie SPA, siłownię, dwie sale konferencyjne oraz restaurację. Zamiast klucza, drzwi powinny działać na kartę.

g4

Czterogwiazdkowe hotele, to obiekty już nieco wyższej klasy, zapewniające wygodę, które aby zasłużyć na swoją ocenę, muszą spełnić większe wymagania. Hotele powinny być wyposażone w centrum biznesowe, zawierać kilka sal konferencyjnych, dwie restauracje, bar i SPA z basenem. W pokoju, każdy powinien mieć dostęp do Internetu. Poza tym hotele czterogwiazdkowe najczęściej są ulokowane w centrum miasta.

g5

Aby uzyskać pięć gwiazdek koło nazwy hotelu, trzeba pełnić dużo więcej warunków. Oprócz standardowego umeblowania, każdy pokój, powinien posiadać telewizor plazmowy, telefon, klimatyzację z regulacją wilgotności powietrza, sejf, oraz minibar. Ponadto w hotelu powinno być centrum biznesowe, fryzjer, kwiaciarnia oraz parking strzeżony. Takie hotele, z wyższej półki, często wykonują różne inne nietypowe usługi dla gości. Takimi usługami mogą być: pranie, budzenie, dostarczanie kwiatów a także i prasowanie. Personel, jest zobowiązany do sprzątania pokoju dwa razy dziennie. Niekiedy zdarza się, że w hotelach pięciogwiazdkowy mogą być nieotwierane okna. Niektórzy uważają to za wadę, ponieważ źle znoszą klimatyzację i czasami potrzebują zaczerpnąć powietrza.

hotel-chiavi-home

 

Prześlij komentarz

Now is your turn to share your view ;)